wrzesień 2022
NPWtŚrCzPtS
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930Panel administracyjny
Logowanie

Login:
Hasło:
Odwiedziny
Ogółem: 310503
Dzisiaj: 20
On-line: 1


AKADEMIA MĄDREGO RODZICA

Bezpieczeństwo dla Twojego dziecka

ZASADY OBOWIĄZUJĄCE RODZICÓW!

Jak postrzegamy bezpieczeństwo?
 
Obowiązkiem rodzica jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa w każdej sytuacji, a szczególnie w sytuacji, w której wyjątkowo narażone jest jego zdrowie i życie. Ale ilu rodziców tyle interpretacji pojęcia – bezpieczeństwo.
Głównie skupiamy się na zabezpieczeniach w domu (narożniki ochronne, barierki na schody, ochrona kontaktów elektrycznych). Starszym dzieciom kupujemy kaski na rower, ochraniacze. Wybierając towar sprawdzamy czy ma odpowiednie naklejki ze znaczkami informującymi, że oklejony produkt jest bezpieczny.
Bardzo często planując wydatki na dziecko nie uwzględniamy w nich przedmiotu o szczególnym przeznaczeniu, niezbędnym dla normalnego, bezpiecznego funkcjonowania zmotoryzowanej rodziny,

O FOTELIKU SAMOCHODOWYM!

Miejsce dziecka w samochodzie jest w foteliku, odpowiednio dobranym do wagi, wieku i etapu jego rozwoju, a nie:

obok fotelika, bo się np. niecierpliwi, a my nie będziemy robić przerwy w podróży z tego powodu,
w objęciach opiekuna,
między przednimi fotelami, by lepiej widzieć,
na tylnej kanapie, a do tego tyłem do kierunku jazdy, na stojąco, by móc machać jadącym za nami kierowcom,
“przyklejone” do bocznej szyby, by przyglądać się mijającym nas innym samochodom,
śpiące obok fotelika by mu było wygodniej.
Nie sposób wymienić wszystkich sposobów, na przewożenie dziecka, jakie stosują rodzice, by uniknąć korzystania z fotelika. Bardzo często fotelik traktowany jest jak zło konieczne. Dodatkowy sprzęt i do tego taki drogi! Najmniejsze wyrzuty sumienia mamy wykreślając z listy zakupów dla dziecka właśnie fotelik samochodowy. Nie działamy tak pochopnie dobierając wyposażenie w nowo nabywanym samochodzie, bo to samochód dla całej rodziny. Przecież musi być bezpieczny, wygodny i odpowiednio wyposażony. Bez dłuższego zastanowienia decydujemy się na: dopłatę za kolor – metalik, radio, klimatyzację, aluminiowe felgi, lepszą tapicerkę… zamiast fotelika.

Rodzice czy macie świadomość, że:

Nas w samochodzie ma chronić poduszka powietrzna, boczne kurtyny – dziecko w foteliku solidna skorupa i system SPS (Boczny System Ochrony),
Naszą głowę i kręgi szyjne wspiera i chroni zagłówek, a dziecka wkładka z wałeczkiem ochronnym. Regulacja ustawienia fotela zapewnia nam wygodną i bezpieczną pozycję – dziecku taką pozycję zapewnia regulacja nachylenia siedziska fotelika.
Nas chronią pasy – fotelik ma szelki dostosowane do potrzeb dziecka, a systemy montażu fotelika w samochodzie gwarantują coraz lepszą stabilizacje fotelika.
Oszczędzać trzeba z głową!
Wybierając fotelik zainteresuj się rozwiązaniami technicznymi jakie w nim zastosowano (SPS, dodatkowa blokada pasa samochodowego pasy bezpieczeństwa, możliwość osadzania fotelika na płytce czy bazie stabilizującej lub z użyciem systemu Isofix, łatwość regulacji nachylenia siedziska, sprawny system regulacji długości szelek) oraz wyposażeniem (wkładki, ochraniacze na szelki, daszek). Warto zapytać jakie dodatkowe akcesoria można dokupić do fotelika (specjale blaty lub pałąk z zabawkami, śpiworki, moskitiery, letnie pokrowce), a nie bezmyślnie rezygnować z zakupu czegoś, co jest dla dziecka niezbędne.
Decydując się na przenośny fotelik dla niemowlaka warto wiedzieć czy wybrany model można łączyć/wpinać do wózka, a jeżeli tak to do jakich marek. Takie połączenie fotelika z wózkiem doskonale sprawdza się w podróży bo zajmuje mało miejsca, jest bardzo funkcjonalne, a dziecku gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo i komfort.
Warto zaufać sprawdzonym markom dbającym o jakość swoich produktów i od lat obecnym na rynku.

Producenci ostrzegają!
Fotelik gwarantuje optymalne bezpieczeństwo przez ok. 5 lat, w zależności od marki (informacja powinna być zawarta w instrukcji). Potem musimy liczyć się ze zużyciem i zmęczeniem materiału (plastiku, tkaniny) jak i ruchomych części: zamka, szelek i innych ruchomych, odpowiadających za regulację elementów.

Pamiętajcie, że tylko nowy fotelik gwarantuje bezpieczeństwo!

Rodzice, pamiętajcie, że:

Nie powinno się przewozić dziecka w samochodzie inaczej niż zabezpieczonego w odpowiednim foteliku samochodowym,
Nie powinno się kupować dziecku z nieznanego źródła (komis, internet) używanego fotelika, którego przeszłości, w tym wieku i intensywności eksploatacji nie znamy.
Na rodzicach spoczywa obowiązek wypracowania u dziecka nawyku podróżowania w foteliku i akceptowania ograniczenia swobody, jakim są zabezpieczające je pasy.

 

 

 

Artykuł opracowała
na podstawie źródeł internetowych i własnych materiałów

mgr Joanna Gawron.

powrót

Przedszkole Samorządowe nr 1
Nad Gopłem
w Kruszwicy
ul. Kolegiacka 13
88-153 Kruszwica

Administrator strony:
Maciej Kruszczyński
2016-2022 

Optymalizacja dla Mozilla Firefox - rozdzielczość pozioma min 640px max 1900px                 Projekt: _DM_